KUVENDI BLUES ROCK
KUVENDI BLUES ROCK
KUVENDI BLUES ROCK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KUVENDI BLUES ROCK

Shkarkime BLUES-ROCK
 
ForumForum  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Accept - Too Mean to Die-KBR
SONNY BOY WILLIAMSON Icon_minitimeMon Feb 01, 2021 6:05 pm nga WOODSTOCK

» Lords of Black - Alchemy Of Souls, Pt. I (Japanese Edition) (2020)
SONNY BOY WILLIAMSON Icon_minitimeThu Nov 05, 2020 5:47 pm nga WOODSTOCK

» AC-DC - Power Up 2020
SONNY BOY WILLIAMSON Icon_minitimeThu Nov 05, 2020 3:03 pm nga WOODSTOCK

» Sabaton - The Great War (Soundtrack Version)-(2019)
SONNY BOY WILLIAMSON Icon_minitimeThu Nov 05, 2020 2:29 pm nga WOODSTOCK

» Sabaton - The Great War(cd1-cd2)
SONNY BOY WILLIAMSON Icon_minitimeThu Nov 05, 2020 2:26 pm nga WOODSTOCK

» The Burning Crows - Behind The Veil (Deluxe Edition) (2013)
SONNY BOY WILLIAMSON Icon_minitimeSun May 26, 2019 2:45 pm nga fabieno76

» Zakk Wylde - The Beginning... At Last (Compilation) 3CD 2017
SONNY BOY WILLIAMSON Icon_minitimeFri May 17, 2019 1:46 pm nga WOODSTOCK

»  Rammstein - Rammstein (2019)
SONNY BOY WILLIAMSON Icon_minitimeFri May 17, 2019 1:09 pm nga WOODSTOCK

» DEEP PURPLE - Infinite [The Gold Edition] (2017)
SONNY BOY WILLIAMSON Icon_minitimeWed Oct 03, 2018 11:16 am nga WOODSTOCK

Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Forum
Affiliates
free forum


 

 SONNY BOY WILLIAMSON

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
WOODSTOCK
Admin
WOODSTOCK


Numri i postimeve : 342
Join date : 11/05/2011

SONNY BOY WILLIAMSON Empty
MesazhTitulli: SONNY BOY WILLIAMSON   SONNY BOY WILLIAMSON Icon_minitimeThu May 12, 2011 4:44 pm

SONNY BOY WILLIAMSONApostoli i te zive z.SONNY BOY WILLIAMSON ka vuajt ne emer te besimit ne jete dhe muzik,dhe mbeti pergjithmone ne ndjenjat dhe zemrat,per shkak porosise e cila paralajmeron me harmonike goje e te mdhenjeve e cila mezi e mbulon shuplaken e dores.Ai ka bere qe nje cop e vogel druri dhe metali te flete me gjuhen te perafert te entuziasmuarve per Bluesin.Lindi ne vendin Giendora(Mississipi),sipas disa kujtimeve Mars-11-1908.Me siguri aty fillon rrefimi mbi varferin,skamjen dhe zemrat te shumta te vurratura,qe askush nuk u gezua per lindjen e tyre.Aty jane te bredhurit tradicional prej qyteti ne qytet,prej krahine ne krahine,prej mizorie ne te pa pelqyshmen.Te gjitha rrefimet mbi njerezit e Bluesit kane kornizat e njejta dhe te painformuarit keto i duken banale,por vetem deri te qasti kur harmonit dhe vargjet thejne ne menyre me te prekshme te gjitha dyshimet.Ne boten e muzikes beri hapin sikur Wilie Rice Miler,e me vone duke respektuar zakonet te vendosura me kohe,nderrone emrin ne Sonny Boy Williamson.Interesant eshte,te permendim,se blues historia mba mend edhe nje mjeshter te madh te harmonikes me emrin e njejte,qe shume kush ka ra ne hamendje.Fjala eshte per John Lee Sonny Boy Williamson-in nje Blues artist,qe punoi intensivisht ne perioden prej 1937.deri me 1948.Kurr dhe u vra.Por ti kthehemi SonnyBoy-it tone i cili nje pjese te madhe te jetes e kaloi ne kafenet me te popularizuara te qyteteve te SHBA,me deshire qe sa me shume te degjohet per porosin dhe artin e tij.Enderrat per nje sukses me te madhe nisen te realizohen ne Jackson,ku inqezon serin e plakave sheme te sukseseshme.Me vone kur kaloje ne metropolin e Bluesit Chicago,Lavdata e tij u ngrit ne "Mjeshtri i pa-vdekshem" dhe pakthim u rendite ne hierarkin e te mdhenjeve.Ne menyren si i biente harmonikes nuk kushtezonte percjelljen e pritur nga orekestri,por edhe prane individualizmit te theksuar SonnyBoy pranonte punen ekipore.Ai punoi gati se me te gjithe legendat e epokes se Bluesit te pas luftes,e kurse bashkepunimi dhe miqasia me HowlinWolf-in jane te renditura mite te tera."Ne elementin e vet megjithate ishte i but,kur mbetej i vetmuar me harmoniken e tij dhe me nje grimase te tmershme te pa pershkruar, por njerezore,e cila deshmonte mbi shqetsimin e mbrendshem,e cila per cast shprehej jashte ",na thote nje mik i tij i ngushte.Tekniken qe posedonte ne harmonike ka qene e vecante vetem per disa harmonikash ne historin e Bluesit,por ajo qe e ben te posaqme nga ai grup i vogel i pivilegjuar,eshte se, SonnyBoy jep emocion te fort Bluesit dhe as para dhe as pas ti me askush nuk i ka dhene kete Bluesit.Rafallet e zerave,te qarte si kristali kane imagjinuar sfondin te perpunuar me zera dridhese metali.Keto ishin caste,kur te gjitha te vertetat okuponin mbi "dashurin e pakthyer" jeten e veshtire,peruljeve dhe neteve ne te cilat ngushellimi i vetem ishte alkoholi.Mes viteve '60 vien ne Europ,ne turneje qe ishte shenje e triumfit te Bluesit.Mes tjerash,kjo kohe mbet ne kujtimin si partit "seshen" ku SonnyBoy organizoi me grupet e njohura Jardbirds dhe Animals.Keto paraqitje jane inqezuar dhe botuar ne plaka,te cilat publiku i priti me padurim,edhe nese SonnyBoy ne emer te interesit te perbashket i ngushtoi kornizat e potencialit te tij.Ne muajin Qershore 23- 1965 dashamiret e Bluesit ishin ne pikllim te madhe.Ne Arkansas vdiq SONNY BOY WILLIAMSON.Kurse agjencit e lajmeve fshenin mes rreshtave rrefimin trondites...


Diskografia:THE ORIGINAL SONNY BOY WILLIAMSINREAAL FOLK BLUESS.B.WILLIAMSON AND YARDBIRDSS.B.WILLIAMSON AND ANIMALSTHIS IS MY STORYPORTAITS IN BLUES
E PERGJITHSHME;Jimmy Page, Sonny Boy Williamson & Brian Auger

SONNY BOY WILLIAMSON 82634110

Jimmy Page, Sonny Boy Williamson

SONNY BOY WILLIAMSON 17962210

Sonny Boy Williamson and Big Joe WilliamsSonny BoyBlues Classics By Sonny Boy WilliamsonDown SouthBring Another Half PintSonny Boy" Williamson Vol.1Sonny Boy" Williamson Vol.2Blues Classics By Sonny Boy Williamson Volume 2Sonny Boy Williamson - Big Joe Williams - Throw A Boogie WoogieBluebird BluesBroken Heart BluesBlues Collection 7Complete Recorded Works In Chronological Order - Volume 1 (5 May 1937 To 17 June 1938)Chicago 1937 - 1945Elevate Me Mama
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://kuvendibluesrock.albanianforum.net
busavata

busavata


Numri i postimeve : 63
Join date : 05/10/2012
Age : 59

SONNY BOY WILLIAMSON Empty
MesazhTitulli: Re: SONNY BOY WILLIAMSON   SONNY BOY WILLIAMSON Icon_minitimeMon Nov 19, 2012 1:35 am

shum mirë e ke shkrue Woodstock

nese te kujtohet filmi dokumentar i Martin Scorsese "The Last Waltz" per grupin The Band ... asht nje pjes ku gitaristi i grupit Robbie Robertson tregon per Sonny Boy ... tregon si kan ber muzik se bashku edhe pas seciles kang Sonny ka pshty me nje tas , tregon se edhe kan ba plane qe ta bejn nje album se bashku kan biosedue kan qesh ... robi thot se disa dit ma von ei ka ardh nje telegram se Sonny Boj Williamson ka vdek . kjo i ka ber te merzitur te gjith grupin The Band .. ne tasin qe ka pshty tan kohen , Thot Robbie , ne kemi mendue se asht duhan pertypes , por jo ai gjat tan kohes ka pshty gjak ...Mbrapsht në krye Shko poshtë
WOODSTOCK
Admin
WOODSTOCK


Numri i postimeve : 342
Join date : 11/05/2011

SONNY BOY WILLIAMSON Empty
MesazhTitulli: Re: SONNY BOY WILLIAMSON   SONNY BOY WILLIAMSON Icon_minitimeSun Dec 09, 2012 12:33 pm

busavata shkruajti:
shum mirë e ke shkrue Woodstock

nese te kujtohet filmi dokumentar i Martin Scorsese "The Last Waltz" per grupin The Band ... asht nje pjes ku gitaristi i grupit Robbie Robertson tregon per Sonny Boy ... tregon si kan ber muzik se bashku edhe pas seciles kang Sonny ka pshty me nje tas , tregon se edhe kan ba plane qe ta bejn nje album se bashku kan biosedue kan qesh ... robi thot se disa dit ma von ei ka ardh nje telegram se Sonny Boj Williamson ka vdek . kjo i ka ber te merzitur te gjith grupin The Band .. ne tasin qe ka pshty tan kohen , Thot Robbie , ne kemi mendue se asht duhan pertypes , por jo ai gjat tan kohes ka pshty gjak ...
Po Busaf,me kujtohet.Prandaj dhe MScorcese me insistim te Robertson,filmin e quan The Last Waltz ne kujtim te S.B.Williamsonit

SONNY BOY WILLIAMSON 52584910
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://kuvendibluesrock.albanianforum.net
Sponsored content

SONNY BOY WILLIAMSON Empty
MesazhTitulli: Re: SONNY BOY WILLIAMSON   SONNY BOY WILLIAMSON Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
SONNY BOY WILLIAMSON
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
KUVENDI BLUES ROCK :: SHKARKIME ROCK&BLUES :: SHKARKIME BLUES&ROCK :: Diskutime :: DISKUTIM MBI BLUESIN-
Kërce tek: